Peer program

Co je to PEER?
Peer program je pozitivní ovlivňování názorů a postojů mladých lidí prostřednictvím dalších mladých lidí. Jedná se tedy o primární prevenci.

Něco z historie PEER

Má původ ve 30. letech minulého století v USA, kdy byl použit v námořnictvu pro vyškolení neformálních vůdců mužstev, která bylo potřeba ukáznit.V 80. letech byl tento program modifikován jako preventivní program pro řešení problémů s drogami a mládeží. V 90. letech přivezl do ČR primář Nešpor. Peer nemá český ekvivalent a znamená zhruba něco jako vrstevník v nejširším slova smyslu. Je to člověk blízký věkem, sociálním postavením, zaměstnáním, zájmy, životní orientací. Pro tuto blízkost má schopnost snáze ovlivňovat názory a postoje ve skupině vrstevníků. V dospívání je tento vrstevnický vliv zvláště významný.

Principy Peer programu:

Velmi dobrá potencionální schopnost oslovit tu část populace, která může balancovat mezi pozitivním a negativním chováním
Nabízí dětem alespoň částečně identifikační vzorce chování (kde chybí dítěti vzor, může mu ho dát peer aktivista)
Do peer programu se dají zapracovat téměř všechna aktuálně ožehavá témata – drogy, násilí, šikana, rasismus, rizikové sexuální chování, protože názory vrstevníků odmítající tyto projevy přijímají děti lépe než názory dospělých
Program využívá aktivitu dětí, nic jim nepředkládá hotové, za pomocí peer aktivistů musí eventuelní změnu uskutečnit samy
Je vhodné zhruba za 2 – 3 roky proškolit nové peer aktivisty, aby nedošlo k deformaci v programu a bylo možné jej aktualizovat
Pokud jsi tedy člověk, který má zájem o dění kolem sebe, baví tě setkávat se a poznávat nové lidi, chceš se něco nového dozvědět a zároveň bys rád(a) svoje nové zkušenosti předával(a) dál, tak jsi to právě ty, koho hledáme.

Seznam žáků, zapojených do Peer programu:

Peeři (9.ročník)

• Jan Bláha