Velikonoční prázdniny začínají ve čtvrtek 28. března. Do školy se vracíme v úterý 2. dubna.

Jak vypadá polská svatba? aneb Výměna do Środy Wielkopolske

21. – 24. května jsme se zúčastnili výměnného pobytu ve Środe Wielkopolske v Polsku. Po desetihodinové cestě jsme dorazili do środské školy, kde nás přivítali naši přátelé z Německa (z Henningsdorfu) a z Polska a zároveň naši kamarádi z předchozích výměn. Po slavnostním zahájení s panem starostou jsme se naobědvali a rozdělili se do skupinek (2 zástupci z každé země) na městskou hru. Při hře jsme si prohlédli centrum Środy.

Poté jsme vyjeli vstříc našemu novému domovu pro následující 3 dny v obci Młodzikowo a ubytovali se na ranči, kde bylo vše moderně vybavené. Nastal čas opékání buřtů. Společný táborák nám ovšem překazil prudký déšť. Proto jsme se odebrali na pokoje, kde jsme si vybalili a šli spát.

Druhý den jsme jeli do Poznaně, kde jsme navštívili muzeum Rogal. Rogal je sladký rohlík vyráběný speciálně v Poznani. S paní průvodkyní jsme se prošli po náměstí a zhlédli poznaňské „kozlí“ hodiny. Po náročném dopoledni jsme zamířili do nákupního centra, kde jsme si došli na oběd, a následovaly 3 hodiny volného času po centru. Po návratu jsme my Češi nechtěli být na pokojích, takže jsme šli hrát fotbal a volejbal.

Třetí den jsme hned z rána měli možnost projet se bryčkou. Po obědě se Kamča s Fukym dali do dělání prezentace a Vláďa se šel připravovat na svou veselku s polskou kamarádkou Monikou. Poláci si pro nás připravili ukázku tradiční polské veselky. Ostatní se zatím věnovali sportovním aktivitám. Kolem 15. hodiny veselka začala. Společnými silami jsme zakrojili svatební dort a dali se do hraní typických svatebních her, českých i polských. Češi i Němci se naučili tanec Belgijka a Polonés. Dostali jsme čas na převlečení a po večeři započala velmi zajímavá diskotéka.

Jak asi všichni tušíte, v tuto dobu se konalo MS v hokeji. Hráli jsme totiž proti přítomnému Německu. Samozřejmě jsme jako hrdí Češi sledovali průběh celého zápasu. S maximálním náskokem jsme Němce porazili a s hrdostí jsme si zazpívali českou hymnu. Němcům jsme poděkovali za skvělý zápas a šli jsme spát. V pátek ráno následovalo hodnocení celé výměny a předání dárků. Naposledy jsme si před autobusem zatancovali Belgijku, se slzami v očích jsme se rozloučili s našimi kamarády a vyjeli vstříc 11 hodinám cesty domů. Chtěli bychom poděkovat paním učitelkám a městu za poskytnutí takového zážitku. Děkujeme.

Kamila Procházková 9.A, Vladimír Boledovič 9.C

Datum vložení: 10. 6. 2019 0:00