Základní škola Generála Klapálka
Generála Klapálka

 ZŠ Kralupy nad Vltavou,
                 Gen. Klapálka 1029,
                 278 01 Kralupy nad Vltavou

     315 727 447

     skola.klapalek@zsgenklapalka.cz

 

 Dne 12. 4. 2021 zahájíme nástup některých prvostupňových dětí do škol.

Začínáme formativně....

První krůčky při jiném známkování.

Začínáme formativně….

Pandemie koronaviru neohýbá pouze světové ekonomiky, ale mění řadu oborů a profesí, otřásá našimi peněženkami a nutí řadu lidí k přehodnocování priorit a hodnot, o které se celá léta opírali. Velmi významně zasáhnul covid i do oblasti školství. Místo do školních lavic před tabule se děti usadily do pohodlných křesel, židlí a na gauče před obrazovky notebooků, tabletů a telefonů. Distanční výuka – pojem, po kterém řadě rodičů skáče pot na čele a dětem se mění dosavadní pohled na české školství. Pro nás učitele je to období náročné hlavně po psychické stránce, řada z nás totiž opouští zajeté koleje, po kterých jsme vozili houf informací do žákovských hlaviček. Mezi učiteli a rodiči visí stále ta stejná otázka -  jak v takové době, v takové situaci se bude práce žáků na distančním vzdělávání vlastně hodnotit?

Co na to jít formativně?

Zlepšit přístup a práci žáků lze bez pocitu studu a stresu, dokážeme zvýšit motivaci a osobní zodpovědnost. Formativní hodnocení je systémem, který pracuje se snahou o individuální přístup k žákovi. Je to jeden z nejúčinnějších postupů vedoucích k efektivnímu vzdělávání žáků v kolektivech.

Naše škola s formativním hodnocením teprve začíná, ale bez Vás rodičů a Vaší podpory to nezvládneme. Zavádění formativního hodnocení je velmi dlouhým procesem, na jehož pomyslném konci stojí vnitřně motivovaný žák, který hodnocení vnímá jako součást vzdělávání, dosahuje lepších výsledků a dokáže navrhnout vlastní řešení a postupy, jak zvyšovat svůj studijní pokrok.

Věříme, že s pomocí formativního hodnocení docílíme zodpovědných, samostatných žáků, kteří budou mít vlastní zájem o vzdělávání a nebudou školní docházku vnímat jako „nutné zlo“. Věříme, že formativní hodnocení slouží k tomu, že žák bude pracovat vlastním tempem a vlastními silami a nebude se srovnávat se svými spolužáky.

Není důvod bát se dalších velkých změn – s formativním hodnocením teprve začínáme a bude v kombinaci s „klasickými známkami“, na které jsme všichni řadu let zvyklí. Přesto doufáme, že na tuto novou cestu hodnocení se vydáte společně s námi.

„Letos jsem poprvé třídní učitelkou a mým „domácím“ hřištěm je třída 6.A. Ve třídě mám celkem 24 žáků a i přes velmi krátkou dobu, kterou jsme společně strávili prezenčně ve škole jsem zjistila, že ve třídě mám děti, které jsou různých povah a schopností. Klasické známky, na které jsme všichni zvyklí, a to včetně mě, mi nepřišly zcela spravedlivé. Ten pocit známe všichni, ona není jednička, jako jednička. Díky školení formativního hodnocení, jsem si začala uvědomovat, že by mě bavilo s žáky pracovat více komplexněji a do hloubky. Rozvíjet jejich potenciál, který každý mají v něčem jiném. To mi přijde na formativním hodnocení prostě super – individuální přístup. Je to ale běh na hodně dlouhou trať, proto začínám po malých krůčcích. Svým žákům jsem ke klasickému známkovanému čtvrtletí, připravila i písemné hodnocení, které je cílené na konkrétního žáka. Mojí představou by mělo být, že bude žák pracovat přesně s tím hodnocením, které je určené jen a pouze jemu a není jakousi šablonou. Ve spolupráci třídní učitel-žák si lze nastavit postup, jakým budeme společně dosahovat vyšších výkonů. Věřím a doufám, že se mým žákům, bude tato novinka líbit.“

Děkujeme za Vaši důvěru.

Sabine Cvejn Malá, třídní učitelka 6.A

Datum vložení: 3. 12. 2020 12:50
Datum poslední aktualizace: 3. 12. 2020 12:50
Autor:

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Rychlý kontakt

Adresa: ZŠ Gen. Klapálka 1029
Kralupy nad Vltavou
278 01

Telefon: 315 727 447
Mobil: 604 275 011

skola.klapalek@zsgenklapalka.cz
www: zsgenklapalka.cz

Aktuálně

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

  • Podívejte se on-line, jak to u nás vypadá...
Projekty