Organizační opatření od 1. 9. 2021

Přehled pokynů k zahájení výuky.

Vážení zákonní zástupci, milí žáci,

I letošní školní rok začínáme poněkud netradičně. Na druhou stranu to pro nás již po minulém školním roce takové velké překvapení není. Níže uvádíme základní pravidla začátku tohoto školního roku.

Sledujte, prosím, naše webové stránky, případné aktualizace tam neprodleně zveřejníme.

Stejně jako v minulém školním roce budou dodržována zpřísněná hygienická pravidla – hygiena rukou i zařízení, distanc, nevpouštění do budovy infekčních osob, zvýšený úklid a opakovaná edukace.

Při nástupu do školy nebude vyžadováno potvrzení o bezinfekčnosti. Žáci budou přicházet do školy v předem určených intervalech, třídy prvního stupně si u vchodu do budovy vyzvednou paní třídní učitelky.

1. (od 2.9.) a 2. třídy příchod do školy v 7,30 hodin.

3. a 4. třídy příchod do školy v 7,35 hodin.

5. a 6. třídy příchod do školy v 7,40 hodin.

7. a 8. třídy příchod do školy v 7,45 hodin.

9. třídy příchod do školy v 7,50 hodin.

1. třídy příchod do školy v 8.00 hodin - pouze 1.9.

Preventivní screeningové testování:

Ve školách proběhne preventivní screeningové testování dětí a žáků s frekvencí 3krát po sobě, první test se provede první (všechny ročníky mimo prvních) nebo druhý den školního vyučování (první ročníky), a dále se testuje v termínech 6. září a 9. září 2021. Pravidla pro preventivní testování jsou účinná do 10. září (s výjimkou pravidel plynoucích v případě pozitivního testu, které jsou účinné do konce doby platnosti pravidel pro pozitivní testy).

Preventivního testování nejsou povinni se podrobit žáci, kteří mají řádně dokončené očkování nebo neuběhlo 180 dnů od prodělané nemoci COVID-19. Tuto informaci je nutné předložit třídnímu učiteli – certifikát se nebude ukládat ve škole, stačí předložit k nahlédnutí třídnímu učiteli nebo ukázat potvrzení o aplikaci v mobilním telefonu.

Testování ve škole lze také nahradit platným negativním testem z odběrového místa u Ag testů ne starším než 72 hodin u PCR testů ne starší než 7 dní.

Na základě výsledků získaných z testování bude rozhodnuto o dalším postupu. Čtvrtý a další test bude proveden v případě, pokud se v rámci testování odhalí lokální ohnisko nákazy, tj. pokud bude ve školách v daném okrese vyhodnoceno více jak 25 pozitivních testů na 100 000 provedených testů v součtu dvou prvních testů. Testování v tomto případě bude pokračovat do konce září s frekvencí 1x týdně.

Pokud se žák screeningovému testování nepodrobí, bude se moci prezenční výuky účastnit, ale za podmínek nastavených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (použití ochrany dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole). Uvedená opatření budou v platnosti po dobu trvání screeningového testování. Tito žáci (pokud se na ně nevztahuje výjimka) budou mít nasazenou ochrannou masku po celý den i během výuky, při konzumaci svačiny budou sedět odděleně, taktéž ve školní jídelně. Dále žákům nebude umožněn zpěv a cvičení ve vnitřních prostorách školy. Pokud se budou pohybovat venku a nebude umožněn distanc 1,5m od ostatních žáků budou mít tito žáci také nasazenou ochrannou masku.

V případě, že žák dochází do ranní družiny a bude den testování, bude se testovat až ve třídě na začátku vyučování.

Pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest od 1. září 2021:

Každá osoba je povinna si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorech zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem dýchacích cest, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření MZd. Z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou plošně vyjmuty:

• • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu,
  • • osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen ochranný prostředek dýchacích cest, a jsou schopny tuto skutečnost prokázat lékařským potvrzením; tyto osoby jsou však povinny mít nasazen jiný ochranný prostředek dýchacích cest podle tohoto opatření, který je v lékařském potvrzení specifikován, vyjma případů, kdy je v lékařském potvrzení výslovně uvedeno, že dotyčná osoba nemůže mít nasazen jakýkoli ochranný prostředek dýchacích cest.

Pokud jsou žáci usazeni, při konzumaci potravin a nápojů, osoby v době cvičení, nemusí mít ochranu dýchacích cest.

Další opatření

Zachovat homogenitu všech tříd není v reálných podmínkách možné. Žáci budou rozděleni do skupin tak, jak jsou zvyklí. Tělesná výchova bude v co největší míře provozována na venkovním hřišti. Přizpůsobte tomu i vybavení dětí. I nadále je doporučováno časté větrání, i do tříd děti vybavte dostatečným oblečením.

Pokud žák navštívil v posledních 14 dnech zahraničí, je třeba postupovat dle instrukcí uvedených ve článku „Ochranné opatření MZd“ níže v aktualitách.

V případě konkrétních mimořádných situací spojených s onemocněním covid-19 je škola vždy povinna postupovat podle pokynů KHS a dodržovat všechna aktuálně platná mimořádná opatření vyhlášená pro dané území příslušnou KHS nebo plošně MZd.

Děkuji všem za pochopení a těšíme se na naše žáky v prostorách školy.

Michaela Gleichová

Datum vložení: 23. 8. 2021 16:44