Ochranné opatření MZd - AKTUALIZACE

Pokyny pro návrat žáků do škol účinné od 9. 7. 2021.

Vážení zákonní zástupci,

Ministrestvo zdravotnictví vydalo dne 8. 7. 2021 ochranné opatření k omezení překročení státní hranice ČR. Dle tohoto opatření je třeba se řídit před nástupem do školy (platí i pro žáky vykonávající opravné zkoušky v srpnu).

Na základě tohoto ochranného opatření jsou zákonní zástupci žáků povinni informovat školu o svých cestách do zahraničí v posledních 14 dnech, do zemí s nízkým, středním, vysokým, velmi vysokým a extrémním rizikem výskytu onemocnění Covid-19, které přesahují 12 hodin (příp. 24 hodin, jde-li o sousední země).

V případě vstupu zpět na území České republiky jsou osoby na základě stanovených pravidel povinny podrobit se RT-PCR nebo antigennímu testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, a to na některém z veřejných odběrových míst.

Povinnost předložit výsledek testu se nevztahuje na

a) očkované osoby s národním certifikátem o provedeném očkování

b) osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 ve lhůtě 180 dní

Do doby předložení negativního výsledku testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 jim nesmí být umožněna přítomnost ve vzdělávací instituci.

Pravidla pro jednotlivé skupiny zemí

Pravidla pro přítomnost žáků na činnosti vzdělávací instituce se liší podle stanovené míry rizika nákazy země, ve které daná osoba pobývala.

V případě zemí:

• S nízkým nebo středním rizikem („zelené a oranžové“ země) může být umožněn vstup do vzdělávací instituce ihned po návratu ze zahraničí i do doby výsledku testu (antigenního testu, který nesmí být starší 48 hodin, nebo PCR testu, který nesmí být starší 72 hodin) za podmínky, že žáci budou po tuto dobu používat respirátor (nikoliv pouze zdravotnickou roušku) ve všech případech, ve kterých je podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest ; tedy nejen v případech, kdy se povinně nosí respirátor, ale respirátor musí osoba nosit i ve všech případech, kdy postačuje jinak pouze zdravotnická rouška.

Test musí být proveden do 5 dnů od návratu, ale lze předložit také test, který byl proveden i před návratem v dané cizí zemi (staří testu je vždy stejné – 48 hodin, resp. 72 hodin).

• S vysokým nebo velmi vysokým rizikem („světle a tmavě červené“ země) se musí daná osoba nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den od vstupu na území České republiky podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, a to, pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních, a podrobit se do doby výsledku RT-PCR testu samoizolaci. Do doby výsledku testu jí nemůže být umožněna přítomnost při činnosti vzdělávací instituce.

AKTUALIZACE: Neplatí pro děti ve věku 6 - 12 let. Ty jsou povinni podrobit se PCR testu ihned po návratu z rizikové země a v případě negativního výsledku mohou pak zahájit docházku do školy.

• S extrémním rizikem nákazy („černé“ země) o do 24 hodin od vstupu na území České republiky se podrobit RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a znovu nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den od vstupu na území České republiky se podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, a to, pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních, podrobit se do doby výsledku RT-PCR testu samoizolaci. Do doby výsledku testu (pro účely předložení testu škole je určující ten druhý PCR test, čili mezi 10. a 14. dnem od vstupu) jí nemůže být umožněna přítomnosti při činnosti vzdělávací instituce.

Žádám všechny o důsledné dodržování těchto opatření.

Děkuji.

Michaela Gleichová