Na čtvrtek 9. a pátek 10. května je vyhlášeno ředitelské volno.

Účast ve finále soutěže Výzva pro chemika

Spolana Neratovice zorganizovala společně s Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje chemickou soutěž nazvanou Výzva pro chemika. Naučně-zábavné soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku se zúčastnilo celkem 17 pětičlenných týmů z 11 škol.

Do druhého kola postoupilo šest nejlepších týmů. Uskutečnilo se 28. března a pro vybrané týmy byly připravené úkoly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Teamy se nejprve musely poprat s patnácti kvízovými otázkami. Poté následovaly dva praktické úkoly přímo v laboratoři. První byl na téma kruhová chromatografie a druhý úkol se týkal vlastností a změny barvy jódu. Další úkol zněl: Pomocí detekčních metod provést v místnosti průzkum na přítomnost amoniaku v nízké koncentraci. Detekci amoniaku prováděly pomocí elektrochemického čidla, detekčních trubiček a pH papírků. Na průzkum se děti musely obléct do jednorázového ochranného obleku a použít ochrannou masku na obličej.
Do finálového kola druhého ročníku této chemické soutěže, které se uskutečnilo 25. dubna přímo v areálu neratovické Spolany, postoupily týmy ze základních škol v Neratovicích, Zlonicích a Kralupech nad Vltavou (ZŠ Generála Klapálka). Vítězné teamy nejprve odpovídaly na otázky s ekologickou tématikou, potom následovaly laboratorní úlohy pod širým nebem (sloní pasta a hašení ohně /směs benzínu a nafty/ práškovým hasicím přístrojem na čas). Zájemci si připravili chemické nealkoholické pivo.
Náš tým Vědátorek postoupil do finálového kola a byl zdatným soupeřem zbývajícím teamům.
Chemie nás bavíV prvním online kole měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s červeným zelím, pomocí kterého určily kyselost a zásaditost jednotlivých látek. Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. A k tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů.
Chemie nás baví

Datum vložení: 5. 6. 2019 0:00